top of page

DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN İPUÇLARI

Güncelleme tarihi: 12 Mar 2022

Uyku sağlığımız, ruh halimiz ve enerjimiz için çok büyük öneme sahiptir, ancak çoğumuz vücudumuz için gerekli olan 8 saatlik uykuyu alamamaktayız. Dünya ortalamasına göre insanların kişi başı uyku saati yaklaşık 6 saatir, bu da bir yıl boyunca yaklaşık bir aylık uyku kaybına eşittir. 8 saatlik bir uyku ortalaması kendinizi daha enerjik ve tazelenmiş hissetmenize sebep olur ve cildinize büyük oranda fayda sağlar.


Her gün optimum performans göstermenize yardımcı olmak için bu ipuçlarını derledik!


1.Mavi Işığı Kesin

Dizüstü bilgisayarlarımız,telefonlarımız ve tabletlerimiz beynimizin hala gündüz vakti olduğunu düşünmeye sevk eden bir mavi ışık yayar, bu da rahatlamak için mücadele edeceğiniz anlamına gelir. En iyi uyku performanslı sonuçlar için uyumayı hedeflemeden en az bir saat önce cihazlarınızı kapatmanızı öneririz. Instagram cok cezbedici geliyorsa, mavi ışığı kesmek için telefonunuzdaki gece modunu kullanmayı deneyin.


2.Çalar Saat Ertelemesini Durdurun

Sabahları 'beş dakika daha' uyumak için alarmı ertelemek sandığınız kadar dinlendirici olmayabilir. Uyku üzerine çalışan bir uzman olan Steven Bender, alarm erteleme alışkanlığının zayıf uykuyla bağlantılı olabileceğini söylüyor. Özellikle düzenli çalışanların hafta içi rutinlerinden olan ‘alarmı erteleme’ alışkanlığı, aslında iyi bir uyku uyuyamadığınızın işareti olabilir. Kalitesiz bir uykunun yüksek tansiyon, hafıza sorunları hatta kilo kontrolü gibi bir çok sağlık bozukluğu ile ilişkili olduğu biliniyor.


3.İpek ürünler Kullanın

İpek yastık kılıfı üzerinde uyumak uyku seviyenizi büyük ölçüde arttırır. Sadece size süper lux bir deneyimi yaşatmakla kalmaz aynı zamanda vücut sıcaklığınızı düzenler. Geceleri kendinizi serin ve ferah tutmak kesintisiz bir uykunun anahtarıdır.


4.Karanlık Ortam

Işığa maruz kalma uykunuzu ve uyanma döngülerinizi kontrol eden hormon olan melatonin üretimini baskılar. Geceleri bu hormonun azalması farklı seyirlerde uykusuzluğa yol açar. Tamamen karanlıkta uyumak, derin ve faydalı bir uykuya sahip olmanın en iyi yoludur. Işığı kesmek için ve göz altı cildinizi iyileştirmek için ipek uyku maskemizi kullanmanızı öneriyoruz.


96 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page